Yolcu Hakları

Seyahat Öncesi Ve Sonrası Herhangi Bir Sorun İle Karşılaşmamanız İçin Aşağıdaki Uyarılara Dikkat Etmenizi Rica Ederiz.

Satın aldığınız biletin tarih, saat ve seyahat ile ilgili diğer bilgilerinin doğruluğunu kontrol edip, biletinizi imzalayarak almayı unutmayınız.

Otobüsünüzün hareket saatinin 24 saat öncesine kadar yapacağınız iptallerde, bilet ücretinizin tamamının iade edilip; hareket saatinden 12 saat öncesine kadar yapılacak bilet iptallerinde ise 6 ay geçerli açık bilet düzenleneceğini unutmayınız.

Otobüsünüzün hareket saatine 6 saatten az bir süre kala yapılacak bilet iadelerinde herhangi bir ücret iadesi yapılamamaktadır.

Biletinizi, üzerinde yazılı gün ve saatte kullanınız, üzerinde yazılı gün ve saatte kullanılmayan biletin geçersiz sayılacağını unutmayınız.

Gidiş ve dönüş açık olarak satın alınan biletlerinizin, 6 ay içerisinde kullanılmadığı takdirde hükümsüz olacağını unutmayınız.

Beraberinizde en fazla 2 parça ve 30 kg. ağırlığındaki kişisel eşyanızı ücretsiz olarak götürebileceğinizi unutmayınız. Daha fazla eşyanın taşınması otobüs bagajının doluluğuna bağlıdır. Bagajlarınız biletinizde gösterilen koltuk numaranıza göre etiketleneceğini unutmayınız.

Karayolları Taşıma Yönetmeliğinin 38/6 maddesine göre; Aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi evcil hayvanlar, özel kafesleri kilitli olmak şartıyla bagaj taşımaya mahsus bölümün dışında hayvan sahibi yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde de taşınabilir. Gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel sefer düzenlenebilir.

Ağırlığı ne olursa olsun; denk, bahçe çuvalı, sandık içerisindeki eşyalar, teneke kaplar, akıcı, kokucu, patlayıcı, radyoaktif ve yanıcı maddeler ile sinema filmlerinin naklini talep etmeyiniz. Bu gibi eşyaların kabul edilmemesi durumunda biletinizin iadesi mümkün değildir.

Yanınızda bulundurduğunuz el çantası, cüzdan, cep telefonu, dizüstü bilgisayar, ziynet eşyası ve benzeri eşyalar ile otobüs içerisinde taşınan eşyalarınızı yanınızdan ayırmayınız. Teslim işlemi yapılmayan eşyaların hasarından ve kaybolmasından firmamızın sorumlu olmadığını unutmayınız.

Makbuz karşılığı bagajda taşınan eşyalarınızın hasarı ya da kaybı halinde firmamızın sorumluluğunun en fazla bilet ücretinin iki katı ile sınırlıdır olduğunu unutmayınız. Kıymet takdiri yapılmayan eşyaların hasarı ya da kaybı durumunda ayrıca bir ödeme yapılmaz.

Bagaja verilen eşyaların, idari ve adli makamlarca yapılacak kontrollerde doğacak her türlü hukuki ve cezai sorumluluğunun bagaj sahibine ait olacağını unutmayınız.

Telefonla veya web sitemizden kredi kartı ile satın aldığınız biletinizi teslim alırken kimliğinizi gösteriniz.

Kredi kartı kullanılarak alınan biletlerinizin iadesi veya iptali durumunda; tutarın aynı gün içinde POS cihazı aracılığı ile hesabınıza iade edileceğini unutmayınız. Kredi kartı ile alınan biletlerin iade ve iptallerindeki olası gecikmelerin nedeni bankalar arası kurallar ve sürelerdir. Bu gecikmelerden firmamız sorumlu tutulamaz. Kredi kartı ile alınan biletlerin iadesi sadece POS cihazı üzerinden bileti satın alan kredi kartı hesabına yapılır, nakit iade yapılmaz.

Kredi kartı ile alınacak biletlerde, kredi kartının üzerinde adı bulunan şahısın dışında hiç kimsenin işlem yapamayacağını unutmayınız (1.derece yakınlarınız ve/veya çalışanlarınız dahildir).

Açık tarihli biletlerinizi kimliğinizi göstererek kullanınız. Biletinizin üzerindeki isim ile kimliğin üzerindeki ismin aynı olması şarttır. Açık tarihli biletinizin kaybolması halinde tüm sorumluluğun tarafınıza ait olduğunu unutmayınız.

Karayolu Taşıma Kanunu’na göre seyahat süresince biletinizi yanınızda bulundurmak zorunda olduğunuzu unutmayınız.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 14.12.2012 tarih ve 2013/KDGM- 05 / GENEL sayılı genelgesi uyarınca; Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin “Yolcu bileti” başlıklı 38 inci maddesinin 3 üncü fıkrasında yer alan bilgilerle birlikte düzenlenecek yolcu biletlerinde; yolcunun adı ve soyadının yanı sıra T.C. Kimlik numarasının da yer alması gerektiğini unutmayınız.

24.04.1996 tarih 226 20 No’lu Resmi Gazete’de yayınlanan Ticaret Kanunu’nun 54.maddesinin (b) bendine istinaden biletinizin değişikliği için eski biletinizin aslının iadesinin zorunlu olduğunu unutmayınız.

Linkedin
Whatsapp
Facebook
Twitter